Kod Haftası başlıyor!

Kod Haftası (CodeWeek), kodlama ve dijital okuryazarlığı eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde herkes için uygulanabilir hale getirmeyi amaçlayan bir taban girişimdir. Kod Haftası kapsamında katılımcılar temel programlama, robotik teknolojileri, web tasarımı, mobil uygulama geliştirme, görsel/blok programlama, bilgisayarsız etkinlikler, arttırılmış gerçeklik, giyebilir teknolojiler, 3B tasarım, yapay zekâ gibi konularda çevrimiçi ve yüz yüze etkinlikler düzenleyebilmektedir.

 

Matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak kolaylaştırmak amacıyla başlatılan matematik seferberliği kapsamında birçok çalışma eş zamanlı olarak yapılmakta olup Kod Haftası 2022 yılı teması “Matematik” olarak belirlenmiştir.

 

Algoritmalar, bilgisayar programlama kavramıyla o kadar yakından ilişkilidir ki, terimi bilen çoğu insan muhtemelen algoritma fikrinin bilgisayar biliminden geldiğini varsaymaktadır. Ancak algoritmalar kelimenin tam anlamıyla binlerce yıldır vardır ve matematik bazılarımızın her gün kullandığı algoritmalarla doludur.

 

Algoritma sözcüğü, Özbekistan’ın Harezm, bugünkü Türkmenistan’ın Hive kentinde doğmuş olan Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Harezmi’nin “Hisab el-cebir ve el-mukabala” kitabına dayanır. Bu kitap ilk cebir kitabı ve aynı zamanda ilk algoritma koleksiyonunu olarak kabul edilir.

 

Matematik ve bilgisayar bilimleri tarihsel olarak birbiriyle bağlantılıdır ve keşfedecek birçok ilgi çekici bilgi bulunmaktadır. Sizleri 2022-2023 Kod Haftası etkinliklerinde Matematiğin ve Kodlamanın ilgi çekici dünyasını keşfetmeye davet ediyoruz.

Eğitim Takvimi

08-23 Ekim 2022 tarihleri arasında kodlama ve matematik alanlarında kendini geliştirmek isteyen tüm öğretmenlerimizi eğitimlerimize davet ediyoruz. Belirtilen gün ve tarihlerde sayfamızdaki ilgili bağlantıya tıklayarak Bakanlığımızca düzenlenen eğitimlere katılabilirsiniz.

 

  • Eğitimde Oyun ve Oyunlaştırma – Doç. Dr. Selay Arkün Kocadere
  • Kod Haftası Tanıtımı – Aycan Kavaklı
  • Matematik Eğitiminde Kodlama – Dr.Öğr. Üyesi Bahadır Yıldız

 

Eğitimlere katılmak ve daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilir, eğitim kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Codeweekturkiye.eba.gov.tr